Wbrew pozorom nie ma ogólnej zasady jak prawidłowo żywić się w pracy. Wszystko zależy od zawodu jaki wykonujemy oraz jego wymiaru czasowego. Inaczej powinna odżywiać się osoba, która spędza czas przy biurku pracując 8 godzin, a inaczej pielęgniarka na 24-godzinnych dyżurach, aktywnie dbając o pacjentów. To co łączy te osoby to fakt, że każda z nich powinna zwrócić szczególną uwagę, aby energię z posiłków dostarczać w regularnych odstępach czasu. W tym artykule skupimy się na prawidłowym odżywianiu pracowników biurowych. Jak zatem zadbać o prawidłowe jedzenie w pracy?
Jedz posiłki odpowiedniej wielkości
Jedną z podstawowych i jednocześnie najprostszych zasad jest stosowanie się do odpowiednich wielkości posiłków. Oznacza to, że największym posiłkiem w ciągu dnia powinien być obiad. Następnie śniadanie, kolacja, II śniadanie i podwieczorek – mogą być kalorycznie mniejsze i wielkościowo do siebie zbliżone. Dodatkowo, powinniśmy jeść więcej wtedy, kiedy jesteśmy bardziej aktywni w ciągu dnia, np. w pierwszej połowie, natomiast im bliżej wieczora należy jeść mniej obficie i mniej kalorycznie.
Pamiętaj o regularności
Zakładając, że pracujemy umysłowo i większość czasu spędzamy przy biurku, należy stosować standardowy rozkład posiłków. Oznacza to, że posiłki należy spożywać co 3-4 godziny i nie później niż 5 godzin. W pierwszej połowie dnia jesteśmy zdecydowanie bardziej aktywni, dlatego też większość posiłków powinna być zjedzona o wcześniejszych porach. Pod koniec dnia nie potrzebujemy już tyle energii z jedzenia, dlatego nie ma powodu aby jeść obfite kolacje. Natłok obowiązków w ciągu dnia powoduje, że dużo osób odkłada jedzenie w pracy na później. Zapominając tym samym o regularności. Dopiero po powrocie do domu „nadrabiamy” jedzeniem za cały dzień. Niestety, ale tego typu przyzwyczajenie będą skutkowały zwiększeniem masy ciała, gdyż organizm przez noc nie wykorzysta tak dużej ilości energii i ją zgromadzi w postaci tkanki tłuszczowej.
Zdrowe przekąski jako jedzenie w pracy kiedy poczujesz głód
Wielu z nas z pewnością zastanawia się co warto „przegryźć” gdy zaczynamy odczuwać głód w pracy? Zdaniem dietetyków najlepszymi przekąskami będą surowe warzywa. Zawierają one dużo błonnika i wody – a ilość kalorii jest niewielka. Można zatem bez obaw podjadać zielone przekąski bez obawy o przyrost kilogramów. Najprostszym rozwiązaniem jest pokrojenie marchewki, kalarepy, ogórka czy papryki w słupki. W momencie głodu sięgnąć po nie do pudełka. Taka przekąska pozwoli uniknąć podjadania słodkich lub słonych zagryzek, które tylko z pozoru dadzą uczucie sytości, jednak w późniejszym czasie negatywnie wpłyną na naszą wagę i sylwetkę.
Kolejną zdrową przekąską mogą być owoce. Należy jednak uważać na np. banany czy winogrona, ponieważ zawierają one sporą ilość węglowodanów, a tym samym kalorii. Owoce to źródło bardzo wielu witamin i składników mineralnych, dlatego nie można z nich rezygnować. Jednak musimy spożywać je z umiarem – owoce powinny być ograniczane do maksymalnie 2 porcji w ciągu dnia.
Ostatnim produktem spożywczym, który możemy zdrowo podjadać są orzechy. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wielu wartości odżywczych w nich zawartych, są one bardzo kaloryczne. Tłuszcze w nich zawarte są niezbędnym składnikiem do zachowania zdrowia. Wystarczy jedna mała garść orzechów, aby dostarczyć nawet około 250 kcal.
Urozmaicaj swoją dietę i zwiększ swoją produktywność
Niestety nie istnieje produkt, który dostarczyłby do organizmu wszystkich niezbędnych składników żywieniowych, a tym samym zapewniłby jak najlepszą wydajności organizmu. Dlatego, należy dbać przede wszystkim o codzienną urozmaiconą dietę. Jedynie jeśli z przyczyn zdrowotnych musimy stosować dietę eliminacyjną, nie spożywamy wówczas określonych produktów po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Ograniczajmy produkty wysoko przetworzone. Wybierajmy produkty pełnoziarniste np. chleb pełnoziarnisty, grube kasze np. pęczak czy gryczaną. Podstawą diety powinny być też surowe warzywa i owoce. Jeżeli nie musimy nie rezygnujmy z produktów nabiałowych tj. mleko, masło, sery twarogowe, jogurty czy kefiry. Oczywiście najlepiej żeby były to produkty naturalne, bez dodatków smakowych. Dobrej jakości jaja, mięso, najlepiej drób lub ryby. Nie zapominajmy również, że tłuszcz roślinny jest niezbędny do zachowania zdrowia. Warto więc wybierać oleje roślinne, szczególnie te tłoczone na zimno oraz orzechy. Korzystajmy z dostępności produktów spożywczych na rynku ale pamiętajmy aby zachować umiar w jedzeniu. W urozmaiceniu Twojej diety z pomocą przyjść może aplikacja e-Lunch. Dzięki platformie możesz wybierać i zamawiać posiłki do pracy spośród szerokiej, codziennie zmiennej oferty menu.