Jak zintegrować swój zespół?

lip 2, 2021 | Bez kategorii

Jednym z negatywnych skutków pracy zdalnej oraz rozproszenia zespołów jest osłabienie relacji i kontaktów między współpracownikami. Praca z domu ograniczyła do minimum bezpośrednie spotkania i wymianę informacji. Teraz, gdy powoli pracownicy powracają do biur, przez pracodawcami stoi nie lada wyzwanie. Jak ponownie zintegrować i zmotywować swój zespół do wspólnego działania?

 

Pieniądze to nie wszystko

Praca w systemie home office uniemożliwiła integrację pracowników. Zrezygnowano z firmowych wyjść, wyjazdów czy eventów. Teraz gdy zespoły powracają do biur pracodawcy mogą, a wręcz powinni przywrócić różnego rodzaju możliwości zintegrowania i zmotywowania pracowników. Aby pracownicy czuli się częścią firmy, nie wystarczą wyłącznie pieniądze, potrzebny jest również tzw. team building. Dlatego też firmy proponują pakiety benefitów, które motywują i jednoczą pracownika z firmą jednocześnie integrując ze sobą zespół.

 

Jak zintegrować zespół poza firmą?

Powoli pracodawcy mogą powrócić do integracji zespołu poza miejscem pracy. Wielu z nich decyduje się na rozrywkę w postaci escape roomów, zawodów sportowych, czy wspólnych wyjść do restauracji czy knajp. Do popularnych sposobów zaprzyjaźniania się z pewnością powrócą również wyjazdy integracyjne połączone z nietypowymi atrakcjami. Dla pracowników jest to nie tylko możliwość bliższego poznania się ale również atrakcyjny benefit pozapłacowy.

 

Szkolenia dobrym sposobem na zintegrowanie zespołu

Szkolenia wbrew pozorom są dobrym sposobem na zjednoczenie zespołu. Przy okazji można połączyć przyjemne z pożytecznym – pracownicy zacieśnią ze sobą relację jednocześnie zdobywając nową wiedzę i umiejętności. Warto jednak zaznaczyć, że szkolenia nie powinny być nudnymi wykładami, a praktycznymi ćwiczeniami, które poprzez zespołowy wysiłek będą prowadzić do wspólnego sukcesu.

 

Codzienne wspólne rytuały – prosty sposób aby zintegrować pracowników

Każda firma powinna posiadać swoje rytuały. To bardzo ważne przy budowaniu relacji. Może to być wspólna kawa o poranku, świętowanie urodzin, czy innych ważnych wydarzeń w życiu pracowników, np. ślub czy narodziny dziecka. Świetnym pomysłem na codzienny zwyczaj jest zorganizowanie lunchu dla pracowników. Dzięki temu zespół może zjeść posiłek przy wspólnym stole, o tym samym czasie. Dzięki aplikacji takiej jak e-Lunch pracownicy zamawiają obiad przez aplikację, po czym otrzymują swoje dania opisane etykietami, o określonej porze, w dane miejsce w firmie. W ten prosty sposób mogą zorganizować sobie pyszną, a co ważne wspólną przerwę na lunch.